359 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. houders-poort) mede met eene ophaal-brug voorzien en aldaar, door den poort-bewoner en bewaker tevens, in het poort-huis binnengelaten, tot voor u toegang was gevraagd en verkregen, en eerst dan, werd men van daar over het steenen voetpad, de stien-strate, naar de Groote Zaal geleid, om, ’t zij aldaar of na aldaar gewacht te hebben, ontvangen te worden in mijns heren earner. Inderdaad de ter weerszijden der Zaal geheel afgesloten bizondere hoven of tuinen, zij toonen duidelijk aan, dat de ontvangst van vreemden of gasten, van ridders of leen-mannen of wie men zijn mocht, bij voorkeur plaats had vóór en in de Groote Zaal, aanvankelijk overeen komstig oud-Middeneeuwsch gebruik, zoowel woon- als wacht-zaal, zoowel ontvang- als feest-zaal. Toen echter 's Graven verblijf alhier, steeds zeldzamer en korter werd en eindelijk geheel ophield, verviel de taak der Zaal als woon- en als feest-zaal en werd zij bijna uitsluitend benut als ontvang-vestibule en als wacht-zaal en van daar, dat men er toen ook niets meer inzag, om haar zij-ramen te betimmeren, om haar uitzicht te benemen en om haar daklicht te geven. Trouwens door hare ligging tegenover de binnen- Hoofd-poort, met een groot plein vóór zich en door hare aansluiting met de vertrekken van het Grafelijk gezin, eigende zij zich ook uitstekend tot vestibule en tot ontvang-hal. Haar oost- of eind-gevel toch grensde tegen de beide west-torens van het woon-gebouw van Willem II, zoowel tegen den vierkanten noorder- als tegen den ronden zuider-toren en door middel van twee deuren in den oost-gevel, had men van uit de Zaal zoowel rechts als links, toegang tot dat woon-gebouw. Achter die deuren bevinden zich trappen, beiden besloten eerst binnen een houten later binnen een steenen portaal, toegang gevende, de eene direct tot de eerste verdieping van het woon-gebouw

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 379