36o ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. Het Rijksarchief alhier bezit onder No. 3309 nog eene teekening, groot 58 bij 91 cM., waarop die straat is geprojecteerd door middel eener roode as-lijn; daaruit blijkt tevens, dat toen de oost-poort met brug, die van het Binnen-hof toegang gaf tot het akerlandt aldaar, en over dit tot het pleijn van den Stadthouders Thuijn, veel meer noordwaarts, bijna vlak naast het hoek-torentje, tegenover het Doele-straatje lag. Die poort met dubble brug, eene voor voetgangers en eene voor rijtuigen, verviel toen en werd in 1635 vervangen door de Maurits-poort, die mede twee bruggen kreeg. en de andere tot den vierkanten toren en van hier uit, zoowel tot het woon-gebouw als door een ghanc tot de nieuwe vertrekken aan de overzijde langs den Vijver. Nadat Karei de Stoute in het jaar 1462 het Gerechtshof, het Hof van Holland, had ingesteld en tot zetel voor dat Hof zijn oud Grafelijk woonhuis had aangewezen, sedert het Rol-gebouw genoemd, werd de Groote Zaal nu tevens de vestibule voor dat Hof en daarmede nu eenigermate eene open hal, zoodat het dan ook niet lang meer duurde of met toestemming van dat Hof, zien wij daarin reeds de eerste winkeltjes of comptoirkens komen, een bewijs, dat de Zaal toen inderdaad als eene publieke Hal voor een ieder openstond. Tenzelfder tijd diende zij tot toegang tot de benoorden tegen haar aangebouwde bureaux en tot vestibule voor de bezoekers van de Staten van Holland, welke het vijver-k wartier, gelegen tegenover den noordelijken gevel van het Rol-gebouw, hadden betrokken en daar later nieuwe zalen en ver trekken deden bouwen. Ook nadat in 1633 eene breede straat van het Buiten-hof naar het Plein over het Binnen-hof was aangelegd en daarmede feitelijk de eerste groote breuk op het voorheen geheel afgesloten, en rustig in zijn tuinen en zwaar geboomte gelegen Kasteel was gemaakt, ook na 1633, bleef de Zaal hare bestemming

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 380