36a ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, EMZ. 1742, opgenomen in 1Op de teekening van C. Pronk van 1742, opgenomen in den Tegenwoordigen Staat, komen die comptoirkens zeer eigen aardig uit portaal nog te benutten, toen toch werd het muurwerk rondgaand een paar meter opgetrokken, daarin de noodige vensters bemetseld, en die ruimte overwelfd en opnieuw met een terras met borstwering afgedekt; zoodoende verkreeg men een groot vertrek, dat nu tot Reken kamer werd ingericht, waarbij in aansluiting met den noordelijken trap-toren, tegen den Zaal-gevel nog eene houten hang-kamertje werd uitgetimmerd, zoodat men nu, langs die trap, direct van uit de Zaal in de Reken-kamer kon komen. Het nieuwe terras bleek echter in 1472 zoo te zijn verwaterd, dat het toen door een leiendakje besloten tusschen gemetselde trap-geveltjes werd vervangen, welk dak echter omstreeks 1720 voor een omgaand pannen dak plaats maakte. Sedert de Zaal bijna uitsluitend tot vestibule of doorgangs- Hal werd benut, zag men er ook volstrekt niets in, om hare beide voorgevel-vensters nog dicht te metselen, die weliswaar bekneld als zij zaten, niet zoo heel veel licht, maar toch altijd nog een hoogst welkom uitzicht gaven. Tegen den noorder trap-toren werd nu vóór het gewezen gevel-raam een comptoirken geplaats en verhuurd, een tweede comptoirken, groot slechts 1.28 bij 2.45 M. werd gezet ter plaatse van den terugsprong in het zuid- einde van den voormuur van het trapportaal, en ten slotte was men nog zóó vernuftig, om de buiten dienst gestelde spil-trap in dat portaal weg te nemen en ook die ruimte beneden nog tot winkeltje te verhuren. Blijkbaar was de finantieele toestand in de laatste 20 jaren der XVIde eeuw zóó benard, dat elk hoeksken van het Binnen-hof, dat er ook maar even voor geschikt was,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 382