363 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. van den den van dien voorgevel, grootendeels hoofdzakelijk ten doel hebbend, vlug op de weergangen te kunnen en In Juni 1801 toen oudergewoonte het portaal weder van buiten gewit zou worden, werden die Kaken afgenomen, en zijn sedert niet herplaatst. (Mededeeling voorkomende in een H.S. in bezit van den Heer Geldmaker.) zelfs de groote Zaal, tot het opstellen van kraampjes werd benut en verhuurd, men kon destijds inderdaad een 50 a 60 van die winkeltjes op het Binnen-hof en in de Zaal tellen. Op de in onderstaande noot vermelde teekening Pronk, ziet men tevens tegen de voorzijde van portaal-bouw aan kettingen de kaken hangen van grooten walvisch, die in 1589 benoorden Scheveningen was gestrand, l) voorts dat de beide ramen op het trap-bordes uitkomend, vroeger met glas gedicht, nu zijn geopend en met eene balustrade afgesloten (trouwens er was vóórdien binnen de Zaal een tocht-portaal geplaatst); mede ziet men op die teekening de deur van het gevangen- hok onder de bordes-trap, en tevens, dat het maaswerk, in het groote roos-venster in den topgevel der Zaal vroeger aanwezig, was verdwenen en dit venster zelf door een kleiner was vervangen, zonder eenige versiering; ook de afsluit-muur met poort van het gewezen keuken-hof bezuiden de Zaal, is op deze teekening reeds verdwenen en mede reeds op die van D. Marot van 1716. Zoo was de Zaal dan nu van lieverlede van buiten geheel en al verbouwd en had zij zoowel ter weerszijden als in den voorgevel, met haar groote vensters ook alle uitzicht en zon verloren. De beide trap-torens mede verbouwd en 1 om gemakkelijk en komen, zij verloren met de buiten gebruikstelling verdwijning dier weergangen hun voornaamste beteekenis

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 383