364 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. nog enkel, tot toegang tot de portaal- tot de goten en het leien dak. Reeds in het jaar 1366/7 is er sprake van „het sal”, dat en dienden nu verdieping en de rekening van het jaar 1366/7 is er sprake tornken van der Zale, dair die clocke hangen was de noorder-toren, die van af dat jaar tot nu toe, haar uurwerk behouden heeft, hoezeer in 1464 weghens den groten windt de uirclocke naar beneden viel; de rekening van 1510 spreekt van een huijskin, dat „aen den thoern van de grote Zale staet ende daerin die ureclocke inne hanghende is” terwijl in eene post in de rekening van 1532 sprake is van: „noch genagelt an het loefken onder dat vrouken vant hoirlogie”. Reeds spoedig echter zou dat typische uurwerk met zijn verschillende beeldjes, welke op de buiten hangende klok de uren sloegen, verdwijnen, want in 1535 37 werden de lei-spitsen van beide torens vervangen door achtzijdige open koepeltjes waarop bij den noorder-toren de rijksappel met de Keizerlijke adelaar en bij den zuider- toren de rijksappel met vaen geplaatst werd, terwijl het weggenomen uurwerk vervangen werd bij den noordelijken toren door vier domme wijzerplaten en tegen den zuidelijken toren een zonnewijzer werd aangebracht. De oude licht spleten in beide torens waren na verloop van tijd grooten- deels vervangen door vierkante kozijntjes en zelfs ontzag men zich niet om tegen den voorgevel der Zaal twee schoor steenen aan te metselen ten behoeve van de stook-gelegen- heden in de vertrekken der Rekenkamer; ook de hogels waarmede de zandsteenen afdekking van den topgevel oudtijds voorzien waren, verdwenen in verloop van tijd, evenals de groote kruisbloem op den top, eerst door eene vaasvormige bekroning en later door een lomp puntstuk vervangen. De oostelijke topgevel der Zaal verloor mede zijn oude afdekking en zijn typische ronde schoorsteen met koperen windvaan waarin de hollandsche

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 384