368 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. haren voorgevel, de duiven en nestelden zelfs in de kap, van en uit, in hun beeldhouwwerk den tijd waarin zij achtereenvolgens vernieuwd werden. Eene zoldering heeft de Zaal blijkbaar nooit boven hare groote bint-balken gehad, volgens de rekeningen toch, vlogen door de open compassen of rozetten in den top voorheen vrij in die zij dan ook niet weinig bevuilden, en die dan ook bij herhaling wordt gehemeld of scoen gemaakt, toen zij echter in 1383 bij ongeluk op een blijkbaar weinig daarvoor geschikt moment, zelfs ’s Graven tafel bevuilden, kreeg Hugo den maetselaer in last die compassen te dichten. In de rekening van 1450'51 noteerde de rentmeester: „aldaer een wyndaes end een kiste toegestelt, dair men die grote Zale mede geveget heeft”. Ware het mij mogelijk geweest om achtereenvolgens al de aanwezige rekeningen, die op dit oud Grafelijk verblijf betrekking hebben met zorg door te werken, dan ben ik overtuigd, dat ik daaruit nog menig eigenaardig of interessant detail, de Zaal of haar gebruik betreffende, zou hebben kunnen mededeelen, details, daarin nu echter nog verscholen gebleven. De oud-Grafelijke Zaal zij was echter van lieverlede niet weinig gedaald in beteekenis en gedaald in bestemming, de groote Hal. de groote woon- én feest-Zaal van Floris V, van Willem V en van Aelbrecht van Beijeren, zij diende van af de XVIde eeuw, behalve nog een enkle maal voor eene vergadering of voor een banket, alleen tot voor-hal of tot vestibule van het Hooge Gerechtshof en van het kwartier der Staten, en zij werd nu eene verkoop-hal of eene winkel-galerij tevens; en in de XVIIIde eeuw werd zij bovendien de plaats, alwaar de Overheid de speel- en win-zucht harer burgers te gemoet komend en ten eigen bate bevorderend, nu eene Loterij opzette. Vóór den grooten haard waar Floris V en Karei de Stoute hadden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 388