3Ó9 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. vestibule, bestaan, tot na jaren voor nu ter 24 gezeten, stónd nu het domme rad van fortuin, die haard, moest er zelfs voor wijken, zóó waren met de tijden, de toestanden in die Zaal veranderd. Doch hoe zij ook in bestemming soms veranderde, toch behield zij, dank zij haar trotsche overkapping, haar eigenaardig cachet, haar grootheid. Ofschoon nu koud én kil én zelfs somber geworden, toch bleef zij eene hoogst indrukwekkende ruimte, en al wisten misschien ook slechts weinigen de constructieve waarde dier schijnbaar zóó hoogst eenvoudige XHIde eeuwsche kap, die daar maar zoo losweg boven op het muurwerk scheen te staan, ten vollen te vatten, toch werd bijna ieder bezoeker getroffen bij het binnenkomen in die grootsche Hal, in die inderdaad eenige. vestibule. Het Hof heeft dan ook nooit eene andere entrée, eene andere vestibule gevraagd, de Zaal was en bleef haar en juist daardoor, is zij met haar kap blijven aan onze dagen toe, tot op het moment, dat zij, na jaren van schandelijke verwaarloozing door hen, die voor haar hadden behooren te zorgen, eindelijk afdoend herstel zou erlangen. Doch juist toen tot haar herstel was besloten, toen daarvoor de noodige gelden waren aangevraagd en toegestaan, toen trof haar juist dientengevolge den grootsten ramp. Trots alle wederwaardigheden, trots alles wat er aan of in haar veranderd werd in verloop van tijd, had zij tot dusverre toch haar oude kap, haar glorie behouden; zij had de stormen van den Franschen tijd zelfs ten vollen meegemaakt,, zij was ontruimd, zij was als paleis deel afgestaan en daarna zelfs eene dril-school geworden en vervolgens met de overige gebouwen op het Binnen-hof, die tot paleis gediend hadden, bij verbaal van 7 Januari 1808 N». 14 weder aan ’s Lands Domeinen teruggegeven. Minister J. J. A. Gogel krijgt die gebouwen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 390