37° ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. r) ’s Ministers volledig voorstel is als Bijlage E, opgenomen in het gedrukte Rapport over de Landsgebouwen verschenen in 1891. zijner beschikking, en na oculaire inspectie, stelt hij dato 23 Januari 1808 Koning Lodewijk voor, om o.m. „het oude Paleis der graven en de voormalige Loterij zaal met hetgeen daartegen was aangebouwd, bij parthijen op ’t spoedigste aan den meestbiedenden te verkoopen en om het plein, hetwelk alsdan te voorschijn zou komen, waterpas te maken”. Die gebouwen toch, zijn volgens Z.Ex., in eene zoodanigen deplorablen en volstrekt waardeloozen toestand, dat zij tot niets meer nut zijn, en alle kosten van herstel daaraan besteed, volstrekt doelloos zouden zijn. ’sKonings antwoord op dit voorstel, heb ik nergens kunnen vinden, doch het was stellig niet goedkeurend, althans tot die afbraak kwam het gelukkig niet, integendeel, de Zaal werd ingericht, zoo 't schijnt eerst tot een Militair Hospitaal en nadien tot een exercitie-lokaal en het Gerechtshof betrok weer zijn vroegere lokalen en de Groote Zaal zij diende opnieuw tot vestibule voor het Hof en zij diende nu opnieuw tot ’s lands Loterij-Zaal tevens. De. Controlleur of architect der Landsgebouwen A. Noordendorp, hij zorgde m 1814, dat de Zaal zonder bezwaar weder voor geruimen tijd dienst kon doen, hij vernieuwde hare ramen, hij herstelde haar dak en goten en hij stak haar zelfs op zijne wijze in een mkww-gothisch kleed, dat, hoeveel het ook kostte en hoe goed ook bedoeld, toch misstond onder die oude, groote, zóó eenvoudige kap. Doch hoe afdoende Noordendorp alles ook had hersteld en verzorgd, toch kon de Zaal, toen het onderhoud van haar dak en goten van lieverlede opnieuw verzuimd werd, daarin helaas niet zelve voorzien en zoo ontstond eindelijk de erbarmelijke of liever meer

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 391