38a ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. sedert als souvenir in het Rijks-Museum was door den ramp van en gevoelde zich na 1880 binnen en gerestaureerd teruggekocht, en bewaard zijn. Het Walhalla was nu voltooid en heeft met inbegrip van het meerder werk gekost fl 120.610.51; veel genot heeft Rose daarvan echter niet beleefd, in aller oog toch was de Groote Zaal vernield, verdwenen en veranderd in een soort kerkje met starre ijzeren zuilen en bogen, zelfs de tien groote Geniussen, die boven die zuilen reeds heur kransen uitgestrekt hielden, om Nederlandsch groote mannen blijvend te huldigen, zelfs zij vermochten er geen geest en geen leven weer in te brengen, de Zaal bleef leeg en verlaten en was killer en ongezelliger dan ooit bij het schelle dak-licht dat zij had gekregen. De Zaal bleef verlaten, zelfs als vestibule versmaad door het Hof en in 1878 wordt zij eindelijk benut tot berging van het oud-archief van Binnenlandsche Zaken en bezet met rekken, belegd met planken, gevuld ten deele met rommel. Niemand kwam er toen meer in de Zaal als de archief-bewaker, zelfs de schoonmaaksters niet, én ten eenemale vergeten en misbruikt, bleef zij staan op het Binnenhof, niet weinig verbaasd, dat men in de jaren 1879 80 goed vond om haar voorgevel met zijn beide hoek-torens te gaan restaureeren en om eene nieuwe trap met portaal-vormige overdekking te plaatsen vóór haren hoofd-ingang, die immers zelden of nooit meer gebruikt werd. Van die verbazing is zij feitelijk nooit bekomen, zij heeft het nooit best begrepen, wat dat beteekende, trouwens, zij 1861 ietwat onnoozel geworden dubbel ongelukkig, vernield van van voren. Doch de tijden veranderden en met deze de menschen. Had Nederland jaren lang zijn best gedaan om al wat het belangrijks of merkwaardigs aan oude gebouwen bezat,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 404