383 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. te sloopen en op te ruimen, thans kwam het eenigermate tot zelf-besef, erkende dat het verkeerd, dat het dom had gedaan en begon nu al wat oud was te waardeeren, soms zelfs, ook zonder dat het eenige waarde had. Jhr. Mr. Victor de Stuers was begonnen met in „Holland op zijn smalst” de alarm-klok te gaan luidenvreemdelingen aangetrokken door het karakteristieke onzer Steden en van ons land- schap, deden bovendien al hun best om ons onze eigen Monumenten te leeren kennen, kortom, allerwege kwam er nu kentering, en, wat vroeger onmogelijk scheen, dat gebeurde nü, de nog overgebleven waardevolle gebouwen uit het verleden, begon men nu in stad en lande te restaureeren en eene bruikbare bestemming te geven, voor zooveel zij die mistenstedelijke Musea en Kunst verzamelingen werden er zelfs opgericht of aangelegd en allerwege kwam er nu eenige belangstelling in ons Kunst-verleden. Tal van groote en kleine gebouwen van allerlei aard en bestemming, doch vooral kerken, torens en raadhuizen, werden nu, ’t zij voor verder verval behoed, 't zij geleidelijk met behulp van de gemeente, de provincie en het Rijk gerestaureerd in de eerste twintig jaren van dit allezins nieuwe tijdperk, doch aan de Gewezen Hof- of Loterij zaal op het Binnen-hof, dacht niemand meer, nadat op advies en volgens het ontwerp van de Commissie van Rijks-adviseurs voor de Gebouwen van Geschiedenis en Kunst, haar voorgevel was gerestaureerd. Zij was en bleef gesloten, doch werd alleen steeds meer gevuld en belegd met oude papieren, de rekken werden steeds dichter bijeengeplaatst, en ofschoon betiteld nu met den weidschen naam van Archief, was zij feitelijk weinig meer dan een groot rommel-magazijn, terwijl haar vóór-kelder diende tot timmer- en berg-werkplaats voor de knechts der Lands- gebouwen en haar achter-kelder tot turf-berging voor het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 405