385 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. beiden met zelfbewustheid beschikkend over het ver niet de overige gebouwen op het Binnenhof, tot de zoo genaamde Landsgebouwen alhier, zijnde in hoofdzaak de gebouwen in gebruik bij de Departementen van Algemeen Bestuur, die alle in beheer zijn bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Met de opname dier Grafelijke Zalen onder de Monumenten van Geschiedenis en Kunst, zouden zij dus aan het beheer van dat Departement worden onttrokken en komen onder dat van Binnenlandsche Zaken, waartegen de toenmalige minister van Waterstaat, Ph. IV. van der Sleyden, op advies van den Administrateur, Chef der Afdeeling Waterstaat, W. F. Koster ten sterksten protesteerde. Voor den niet ingewijde, scheen dit slechts eene onbeduidende kwestie, wat deed het er eigenlijk toe, wie dier beide Departementen voor het herstel dier Zalen zou hebben te zorgen, mits dat herstel slechts plaats vond en aan degelijke deskundigen werd toevertrouwd voor den ingewijde echter, was het echter geheel iets anders, was het feitelijk een tweegevecht tusschen de betrokken afdeelings-chefs, een duel Koster-de Stuers beiden zeer bekwame mannen, karakteristieke persoonlijk heden, vol temperament en hun afdeeling besturend en trouwen van hun minister. In adressen en contra-adressen gericht aan de Tweede Kamer, uitte zich die strijd, en door artikels in de pers werd ook het groote publiek er in betrokken; de Tweede Kamer zij had echter geen lust en gevoelde ook geen roeping om zich in den strijd te mengen, geen lust ook, om, zooals namens de Commissie van Rapporteurs werd gezegd, een dualisme van beheer te doen ontstaan, en, nu de Minister van Waterstaat zich zijnerzijds bereid verklaarde tot Restauratie der Grafelijke Zalen ter zijner tijd de noodige voorstellen te zullen doen, werd in de zitting van den i5en December 1895 met 48 tegen 46 de begrootings-post van fl 1000 25

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 407