387 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. Zalen waren bezet, waren in dienst, in de Groote Zaal stond nog steeds het oud-archief van Binnenlandsche Zaken, het Gerechtshof zetelde nog steeds in het Rol- gebouw met bijbehooren, op welks bovenste etage zich het Notarieel archief bevond; het gebouw bezuiden tegen de Groote Zaal aangebouwd was in gebruik bij den Procureur-Generaal van het Hof en diende verder tot woning voor den Concierge en voor een bode van dat Hof, het gebouw benoorden tegen de Hof-zaal aangebouwd, diende tot bureaux voor de Staats-Loterij en voor een der afdeelingen van het Departement van Waterstaat en de kelders, zij ware mede alle in gebruik, deels als werk en bergplaats voor de knecht der Landsgebouwen, deels als turf-bergplaatsen en ter bewaring van afgietsels. Niet minder dan vier Departementen toch, dat van Binnen landsche Zaken, dat van Financiën, dat van Justitie en dat van Waterstaat, hadden hier werkelijk lokalen in gebruik, overal was er dus belet, zooal niet verzet en bijna nergens had of kreeg de Commissie voor haar onderzoek direct de noodige vrijheid van doen en laten. Toch bracht dat onderzoek reeds spoedig aan het licht, den hoogst gevaarlijken en ten deele zelfs bouwvalligen toestand van de beide kelders onder de Groote Zaal, inzonderheid van den vóór-kelder; de gewelven van dien kelder toch, door de pijler-fundeeringen van Rose’sWalhalla doorbroken, waren nu ten overvloede belast met het archief van Binnenlandsche Zaken, eene belasting, waarop zij volstrekt niet berekend waren, zoodat afdoende voor ziening hier in de eerste plaats noodig bleek. Dat archief kon en mogt echter niet verdwijnen, voor en aleer het nieuwe archief-gebouw op het Bleijenburg was gebou wd, was voltooid en volkomen droog geacht werd, eene kwestie van enkle jaren dus, en slechts met moeite werd vergund dien vóór-kelder te ontlasten en die papier-massa in het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 410