ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 391 nergens, zooals in het Rol-gebouw, een volledig dertiende eeuwsch raam; blijkens de rekeningen, zijn al de XHIde eeuwsche baksteen-ramen der Zaal in 1395 in Drakenfelder berg-steen vernieuwd, en deze, naar mate de Zaal werd ingebouwd, uitgebroken en dichtgemetseld, alleen in den zuidelijken gevel is nog het bovengedeelte van zoo’n cruus-cazijn in bergsteen teruggevonden, en dien overeen komstig zijn nu al de ramen der Zaal gemaakt. De na de verwijdering van het groote trap-portaal in 1806 in den voorgevel herplaatste beide spitsboog-ramen, zij werden mede vervangen door segmentboog-ramen als in de zijmuren, van welke segmentbogen onder de pleisterlaag binnen de Zaal, nog de aanzetten werden teruggevonden. Al die ramen kregen als voorheen weder venster-zitten, zijn gedicht met glas in lood en voorzien van onder-luiken, terwijl in den oost- of binnenplaats-gevel de raam-openingen werden gedicht, omdat zij aldaar blijkbaar eerst in lateren tijd waren aangebracht. De muren der Zaal werden geheel afgebikt en waar noodig hersteld, de muraal-zuilen ter plaatse der kap-spanten herplaatst en aangemetseld en daarna al het muurwerk opnieuw bepleisterd. De vloer werd herlegd op hare vroegere hoogte en de houten trap aan de zuid-oostzijde der Zaal toegang gevende tot de Rol-zaal of tot de gewezen Gerechts-zaal, door eene breede steenen trap vervangen en aan dat trappen-huis zijn oude ramen teruggegeven en daarin het gemetseld XVde eeuwsch gewelf waar noodig hersteld. Bij de afbraak der tegen de Zaal staande hooge gebouwen, werden de kelder-ruimten teruggevonden van de beide uitbouwingen aan het begin der Zaal vroeger aanwezig, namenlijk ter weerszijden ééne bij het eerste muur- of raam-vak; die uitbouwingen zijn daarom weder opgetrokken en sluiten nu met hare, beneden den weer gang gehouden, bekapping tegen de zaal-muren aandat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 414