33 EEN EEUW GENEESROMMEL. van het aantal krankzinnigen in 3 zenden der medicijnfleschjes wordt vereischt.” Die con- zulten gaf Van der Grijp, daar Everard bij Brussel woonde. Deze, alleen bevoegd in België, is in maart ’37 te Leiden gepromoveerdgene, toen hij gepensioneerd werd, was als oud-officier tweede klas volgens de wet van ’18 onbevoegd; bij besluit van veertien mei '60 echter is hij bevorderd tot eerste klas, z.g. chirurgijn-majoor. De wet van '65 verklaart ook de tweede klas bevoegd tot de genees- en heelkundige practijk. Everard heette homoeopaat; Van der Grijp ’n „omnis homo” of Jn manusje-van-alles, d.w.z. was van alle „marten thuis”; of, om wetenschappelijk te spreken, ’n eclecticus, de man die uit verschillende stelsels kiest wat hem op ’n gegeven oogenblik in het belang van den patiënt noodig schijnt en „Prinzipienreiterei” verafschuwt. Na den dood der vorstin, éen maart ’65, is de tuin van het hospitaal door de gemeente aangekocht en bebouwd met de bewaarschool, Hekkelaan 4. Het hospitaal-zelf is gesloopt en vervangen door de huizenrei 2 2j in ’89, na den dood van Van der Grijp. Zooeven werd gesproken van het d o 1 h u i s, Slijk- eind 2, de Sint-Anthoniskapel, gebouwd vóór 1453, het „sieck- of pesthuis”, reeds in 1607 verbeterhuis genoemd en in 1656 veel vergroot. Hierbij behoort het buiten gesticht onder Loosduinen, op tweeden kerstdag 1900 geopend; het is ’n paviljoen voor mannen nu de middelen het veroorloven, komt er (1904) een voor vrouwen bij. Bovendien, behalve particuliere inrichtingen, heeft men nog de gestichten Bloemendaal te Loosduinen, in 1892 opgericht door de Vereeniging voor christelijke verzorging van krankzinnigen” en Oud-rosenburg onder Loosduinen, in 1900 betrokken. De eerste telling

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 41