4oo ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. kap van het gebouw, die in hare bespanning van de volle breedte der zaal, juist een middel en waarborg oplevert voor hare schoone proportien door een ijzeren te doen vervangen. Uwe Majesteit, wij twijfelen des niet, zal getroffen zijn door de onvoegzaamheid, om een gebouw van de Xllle Eeuw, onder voorwendsel van herstelling zijn fraai, har monisch dakgetimmerte te ontroven, en dit door iets zoo XIX Eeuwsch als eene Konstructie in gegoten ijzer te doen vervangen. Maar werkelijk zal het schoonheids-effect der zaal door de uitvoering van het plan geheel worden verwoest. Het ijzer van zooveel waarde, waarvan den bouw van spoorwegstations en overdekte markten sprake is, brengt vanzelve geheele andere evenredigheden, oneindig magerder vormen dan de houtkonstructiemaar bovendien, heeft men besloten de schoone ruimte der zaal in drie gangen of beuken, door het aanbrengen van vijf paar ijzeren pilaren te verdeelen. Men zal van de schoone ruime Ridderzaal der Xllle Eeuw maken, een mislukt kerkgebouw. Het middenschip zal de dubbele hoogte en breedte der zijbeuken hebben en over die verdeeling heen zal men een dak van slechts twee hellingen spannen, mislukte kerkbouw derhalve. Door de architektonische werking der Ridder-zaal geheel te vernietigen, is bovendien besloten, in de beide ge noemde dakhellingen groote vierkante lichtopeningen aan te brengen. Wij vermoeden, dat men de verdeeling der zaal, in drieën over de breedte, en in zessen over de lengte te wijten heeft aan de nog niet genoeg gemotiveerde vrees, dat de muren ter ondersteuning van eene enkelvoudige houtbekapping te zwak zouden blijken, maar het valt in het oog, dat volgens de beginsels der gotische konstructie, door de aanwending van het stelsel der beeren en lucht-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 423