ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 405 het in ijzer en niet in hout wordt schoonheidswaarde bezit, waarom moet die dan behouden worden, zooals die thans bestaat. Mij is daarvoor geen reden bekend. Ik weet er echter wel bij te brengen, die er tegen pleiten. Vooreerst zou een zoodanige kap van zooveel en zulk zwaar eikenhout buitengewoon veel kosten, en ten tweede zou de zaal even onbruikbaar zijn als nu, want er is groot gebrek aan licht. Wat de voorgestelde restauratie aangaat het is ontworpen in de Gothische stijl van het laatst van de 3e periode, juist de stijl die heerschende was op het einde der 13e eeuw, waarin bestaat dan het Anacronisme? De bestemming van de zaal is indertijd met zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken over wogen geworden, en bij de wisseling van gedachten, bleek het wenschelijk te zijn voor verschillende doeleinden, zoowel tijdelijk als later voor een meer blijvende inrigting dat de zaal met kolommen wierdt ingericht, zonder welke die oogmerken hoogst onvolledig bereikt zouden worden. Maar bovendien is de kerkstijl afhankelijk van den geest van het ontwerp en die geest is volstrekt niet die van de kerkstijl, daarvoor behoeft men slechts de lengte doorsnede te beschouwen en dan zal ieder die Gothiesche Raijonnant-stijl bestudeerd heeft, die in het ontwerp erkennen, al de regels en voorschriften zijn daarbij in het oog gehouden, het eenigste wat men gemeend heeft te mogen wijzigen, zijnde gebrekkige kromme lijnen der versieringen, en dat meende ik aan de kunst en aan onzen tijd verpligt te zijn. Het ligte, vlugge, sterk rijzige van het ontwerp is in den geest van de 13e eeuw, en in ’t algemeen bevalliger geteekend dan voor kerkstijl zou passen, maar die een Eere-zaal betaamt. De reden waarom

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 428