408 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. der meistreels en de tornooien der Heeren. Binnen hare wanden had, in den zomer van 1581, die gedenkwaardige vergadering plaats van de afgevaardigden der Geünieerde Provinciën, waarin de Koning van Spanje vervallen werd verklaard van zijne heerschappij over deze landen. Zij zag de wording onzer Republiek, haar bloei, haar kracht, haar bloedige offers, haar verval. Het is wel niet noodig, verder in bijzonderheden te treden om de geheel eenige beteekenis in het licht te stellen van dit eerwaardige gebouw, dagteekenende uit de eerste tijden onzer historie, en dat nog heden met zijn forschen gevel aller aandacht tot zich trekt. Doch, helaas 1 dit monument, waar in Nederland geen tweede nevens is te stellen, dit vorstelijk gedenkteeken onzer geschiedenis, verkeert in een toestand, die welhaast eene schande voor Nederland mag worden genoemd. Jaren en jaren lang op schromelijke wijze verwaarloosd en aan verval prijs gelaten, werd de aloude Zaal, nu ruim dertig jaar geleden, door eene bij uitnemendheid ongelukkige en onoordeelkundige zoogenaamde restauratie inwendig geschonden en verminkt. Nu staat zij daar, eene onge schikte bergplaats voor de archieven van het Departement van Binnenlandsche Zaken, in haar gewelven een rom melkamer en turfhok, ontoegankelijk en gelukkig ontoegankelijk voor landgenoot en vreemdeling; eene levende aanklacht en beschuldiging tegen het volk, dat een der eerwaardigste en kostbaarste monumenten zijner historie aan zoo schandelijke ontwijding prijs laat geven. Gelukkig is in den laatsten tijd in toenemende mate het besef levendig geworden, dat deze voor het nationaal gevoel pijnlijke en vernederende toestand niet langer mag voortduren. Op uitnoodiging van de Vereeniging Die Haghe, hebben de ondergeteekenden zich tot eene Commissie vereenigd om middelen te beramen ten einde

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 431