38 EEN EEUW GENEESROMMEL. schappij uitmaakten, zich terug en richtten naast het Gezelschap ’n nieuwe afdeeling op. Begonnen met twaalf, telt zij thans ruim tweehonderd leden. Eén november ’49 wordt Thorbecke minister en benoemt tot referendaris voor de medische policie, welke waardigheid in ’31 was opgeheven, Dr Mr Cornell’s Jan Loncq. Tien jaar later dient deze wetsontwerpen in, die kant noch wal raken. Hij maakt plaats voor Dr C. C. Roëll, in ’63 opgevolgd door Dr L J. Egeling. Het jaar te voren komt Thorbecke andermaal aan het bewind en ontbiedt Dr Blom Coster, die met de doctoren Ali Cohen te Groningen en Penn te Amsterdam ’n nieuw ontwerp gereed maken, dat nog hetzelfde jaar wordt ingediend, ten langen leste tamelijk besnoeid „op het kantje af" aangenomen, afgekondigd in het Staatsblad van éen juni ’65 en ingevoerd éen november daaraanvolgende. Éénheid van bevoegdheid, niet éenheid van stand geeft die wet. Het schijnt Neerland’s vloek, dat eeuwige hinken op twee gedachtendie arts wil worden kan zich voorbereiden aan ’n gymnazium of daarmee gelijkgestelde inrichting, of aan ‘n vijfjarige burgerschool. Behalve van den gymnaziast, wordt van „ieder en iegelijk" voor de toelating tot de academie geëischt ’n examen, aftenemen door ’n staatscommissie. Enkel de gymnaziast kan den doctorstitel verwerven. Geen wonder dan ook, dat artsen in het buitenland promoveeren; zij willen niet alleen doctor genoemd worden, maar, hoe dan ook, zijn. De eenheid van bevoegdheid gaat echter weldra ver loren; reeds in ,’76 herleeft de oude tandmeester en laat zich tandarts noemen De artsen, die speciaal tand heelkunde beoefenen, zijn dun gezaaid. Onze gemeente telt er twee; éen is doctor in de drie vakken, de ander medicinae doctor en arts. Deze, de heer C. van der Hoeven, heeft velen collegae ’n grooten dienst bewezen. Opgeroepen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 46