EEN EEUW GENEESROMMEL. 43 richt haar in tot „Seebadeanstalt” en tracht voornamentlijk kromme beenen, opgetrokken en verlamde spieren, aan geboren heupontwrichtingen en verkromde ruggegraten kunstmatig in orde te brengen. Doch toen hij onderstond z’n excentrieke therapeutiesche ideeën en z’n aanspraken op de hervorming der geheele geneeskunst tegenover de artsen in practijk te brengen; toen hij zoo verwaten werd de cholera in '32, waarover hij van ’33 ’38 acht boekjes schreef, met mosterdmeelbaden te behandelen, liep z’n inrichting spaak. De tijdsomstandigheden, vooral de belgiesche ruzie, deden hem besluiten naar Engeland overtesteken. De dood verijdelde dit voornemen hij stierf hier zeven september ’38. Heine, ridder van den Nederlandschen Leeuw, enz., betitelt zich in zijn van drukfouten wentelende werkjes, meerendeels uitgegeven te Bonn en „gedru(c)kt im Haag bei J. Kips J. H. Z., Doctor und Professor, Stifter und Vorstand der ersten orthopadischen Seebad-Anstalt zwi(s)chen Haag und Scheveningen.” Hij liefhebberde met „Vysikatoren, senepisma, Brennmittel” en liet zijne patiënten „stunden lang im Bade mit gutem starken Mostert, Salz, Seife.” Zijn Physiologic de l'effet des bains sur l’organisme vital de l’homme, La Haye 1835, bevat ’n afbeelding van ’n „groote” zeebadkoets, geen wagen zooals thans wordt gebruikt. Hij bezat er twee, voor iedere sekse éen. Van ’29 ’35 zijn 2500 zeebaden gebruikt, p. 18. Wijlen prof, dr Ernst J. Gurlt te Berlijn noemt Heine „ein mechanisches Genie.” Met de middelen, die de mechaniek bij mogelijkheid kan geven, heeft hij alles geleverd wat voor haar bereikbaar is. Jammer, dat het niet strookte met z’n waardigheid om nevens de ortho- paediesche toestellen ook de gymnastiek of zelfs de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 51