EEN EEUW GENEESROMMEL. 45 J Van Den Haag naar Scheveningen leidden door de duinen eertijds twee wegen, aan Hage’szijde geflankeerd door de herbergen Schuddebeurs en Schuddegeest. De eerste stond aan den Scheveningscheweg bij den ingang der Java- straat; de laatste ongeveer bij den Buitendenneweg, thans de Verlengdefrederikstraat. waar voor ’n halve eeuw de kolfbaan van Haaring zich bevond. Het volk noemde naar haar de „buurtjes”, 'n paar dozijn huisjes, gelegen aan den zandweg, het slag of wagenspoor, dat naar Wassenaar voert, nog voorbij den huize Clingendael aanwezig is eindigt bij „Vrouwtje Pot” naast Ammonshoogte. De grens tusschen het eene en het andere buurtje was zoowat bij de Nassaulaan of het bruggetje over de riekende sloot (in 1903 gedempt) aan de Schelpkade, niet bij de Bommelsche brug, die over de sloot lag aan de Javalaan, achter de artilleriekazerne. De modderpoel aan de Kanaalstraatsbrug behoort haar. Schuddegeest staat nog ten raadhuize geboekt. De woningen tusschen Surinamestraat en Mallemolen, achter de Javastraat, dragen dien naam op ’n „bordje”. Schuddebeurs ligt alleen in den volksmond besloten. Wat beteekenen die woorden? Schud de beurs, pecuniae causa, geldshalve, zooals men meent; geest kan dan opgevat worden sloot van den weg gescheiden. Eigendom van Willem II geworden, graasden daar, achter ’n omrastering van gevlochten ijzerdraad, eenige lamaas; éen, ’n nijdige zwarte, spoot, als men hem sarde, met ’n benijdenswaardige juistheid uit de neusgaten twee dikke stralen grasvocht op de kleeren der lieve jeugd. Weldra weidden deze dieren in het toen aan de overzijde aangelegde Willemspark, dat zich uitstrekte van den tuin achter het paleis op den Kneuterdijk tot Schuddebeurs thans Javastraat. Aan den Hoogewal, nu Mauritskade, was ’n ijzeren hek; over de gracht, op dezelfde plek waar de houten brug ligt der bad- en zweminrichting, lag ’n diergelijke, aan de straatzijde afgesloten door ’n ijzeren hek. Het staketsel aan de Zeestraat werd in 1842 vervangen door ’n stevigen muur van geelen steen; in het midden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 53