DE GEVANGENPOORT. I07 dergelijke wijze was mishandeld en gesleept, had zij zich pas eerst over deze zaak uitgelaten. Verder verklaarde zij nog dat, omtrent drie weken geleden, toen de cipier den gegijzelden aanzeide, dat zij niet spelen mochten, noch ’s avonds gasten houden, noch dienstmaagden slepen of op het bed trekken, De la Flye zeide, dat hij cipier zich wachten moest weer bij hen te komen eten „off dat sy andersints hem den beek souden breecken.” Van Vlooswyck trekt natuurlijk partij voor zijn vriend, die bij zijn weten niet oneerlijk is geweest met de dienst meiden „maer wel dat sy samen hebben gejockt ende dat de voorschr. De la Flye wel wat boertigh is van praets ende dat hy oock de meyskens wel gedreycht heeft te cussen.” Volgens hem was Maryken door een hunner op De la Flye gestooten; „dat oock ter zelvertydt hy deposant seyde jegens de voorschr. Maryken Laurens Martyn dye quelt U altemet met cussen, raeckt hem nu wat ofte dyergelycke, ende dat Mayken hem seer trock by de baerdt, waerover Martyn daer nae was claegende, seggende dat men moste jocken zonder zeer doen/' Te dezer nu concludeert De Groot: (Ten tweede) „Alsoo by de informatie blyckt, dat de gegyzelde personen de jonge dyenstmaechden in woorden ende wereken nyet en bejegenen in sulcke eerbaerheyt als wel behoert in- sonderheyt in een plaetse, dye de justitie eygen is, off nyet deselve gegyselden dyent interdictie gedaen van oncuysche woorden ofte wereken te gebruycken op peyne van te water ende te broodt voor eenige dagen geleydt te werden.” „Voorts alsoo verscheyde misverstanden comen uyet non-observantie van de ordonnantie by den hove gemaeckt op de conchiergerye van de Voorpoorte off nyet dyen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 115