DE GEVANGENPOORT. I IO 1) 2ie M., Van Duyk, f. 272. 2) C. P1612, Portef. A, no. 1. Na 28 jaren het bewind over de Poort te hebben ge voerd, overlijdt Doncker vóór 11 Nov. en wordt op dien datum en op instructie van 19 Nov. 1610 de ongeveer 31-jarige Symon Hesselszoon van Franeker bij doode van zijn voorganger bij den Hove aangesteld tot „chypier van de Voorpoort.” Op de gelijktijdig vast gestelde ordonnantie, hier boven reeds ontleed. ]j In hem ziet men reeds spoedig een ruw onaangenaam bewaarder optreden, welke een ingekankerden hekel had aan den, sinds Juni 1612, op de Poort toevenden René de Cercleres, Graaf van Hoorne, oud 38 jaren, gegijzeld op verzoek van de crediteuren van den ontvanger Mierop, welke graaf z.g. „seureté de corps” genoot, hem bij de Heeren Staten verleend, maar wien de cipier beter oor deelde in het giool onder de dieven en, zoo mogelijk, op het schavot of aan de galg. Voor de kennis van het leven op de Poort is het navolgende wederom van belang. 2) Op 11 Oct. had de Graaf bezoek gehad op de Witte kamer van twee Franchoisen, t.w. een uit de compagnie van den Heer van Chastillon en de andere uit het huis gezin van den Ambassadeur van Frankrijk, met wien de Graaf nog al goed bekend schijnt geweest te zijn. Er had den ganschen dag een turfvuur gebrand, dat echter tegen ongeveer 8 ure was uitgaande. De Graaf was toen te bed gegaan. Zijn dienaar, Pieter van Hooghstraten (of Overstraten), geboren van Bruyssel, oud omtrent 18 jaren, had daarop met een kaars gezocht naar een paar goede zijden „hoosen,” om den volgenden dag (Zondag) daarmede uit te gaandeze leggende onder zijn peluw, viel bij het oplichten daarvan een vonk der

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 118