DE GEVANGENPOORT. II7 importantie nog nader J) Groot Place, boek, II, f. 1514. 2) C. P., no. 15. 9 st. daags voor spijs en klein bier en 1 st. voor het slapen. De gevangenen van Tholen eischen nu en dan na hun maaltijd kaas en boter samen; dat kon echter niet op die prijzen, wel een van beiden. Het blijkt niet of deze zaak van door het Hof geregeld wordt. Tegen 1616 ontsnappen drie civiele gevangenen, bij wie zekere instrumenten waren binnengesmokkeld, waar door zij de sloten hadden kunnen verbreken. De cipier wist nu op 18 April na zijn verzoek van het Hof een acte te verkrijgen, waarbij verordend werd, dat alle bezoekers ook bij crimineele gevangenen „haer huycken, mantels ende tabbeerden” bij het binnenkomen der Poort moesten afleggen, terwijl dat de cipier „met discretie naar gelegenheijt ende qualiteijt van de persoenen” op hen mocht onderzoeken of zij ook verborgen werktuigen bij zich hadden. In 1627 bleek deze maatregel van practisch belang. 2) Toen zat op de IJzerkamer Maurits Gardiner, geboren te Shipston upon Stower in de Prov. van Wescester in Engeland, bij wien dagelijks veel volk kwam in het „giool naast aan de kamer van Gardiner” zat de gewezen majoor van Moerschans, Joris Elalverdonck, gedetineerde. Sara Loquini, wedwe. Hendrick Hecker, was een der getrouwe bezoeksters bij den Engelschman en besloot hem tot zijn ontvluchting te helpen. Daartoe smokkelde zij gedurende een 17-tal dagen naar binnen omtrent 3 boren, 2 breek ijzers, een beitel, benevens eenige touwen. Maar het drukke bezoek bij Gardiner was oorzaak, dat zij een en ander aan Ha(r)verdonck toestopte, die alles wist te bergen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 125