148 DE GEVANGENPOORT. C. P., Portef. A, no. 4. ra ar o.a. zooals in deze jaren geregeld bij cipiersovergang gebruike lijk was, tenzij dat een paar dienaars van den Proc.-Gen. daartoe tijdelijk werden aangewezen. Op 18 Nov. strafte het Hof hem echter met „deportement”, d. i. hij werd „vant selve ampt gedeporteert”. De voor de ontvluchte soldaten gemaakte onkosten, die anders voor het „gemeene land” waren, kreeg hij niet terug; ook moest hij alle onkosten betalen, op het gedane onderzoek en zijne detentie vallende; op den i5den was reeds besloten: hem, zijn vrouw en meiden te verzekeren en ieder apart te zetten. Op 17 Nov. 1678 deed dan ook Dirk Helmus den gebruikelijken eed als cipier, die echter, binnen twee jaren, reeds twee opvolgers had. Geen enkele hunner deugde. Na het ontsnappen toch van De Wicquefort op 11 Febr 1679 verloor Helmus zijn betrekking. Aangesteld op 15 Nov., werd hij op 16 Febr. daarna „gecasseerd” en vervangen door Van Dollen, na op 12 Febr. te zijn „gedimitteerd”. Het ging er dan ook vreemd toe op de Poort. Uit een vrij onvolledig dossier blijkt, dat er in dien tijd een zekere briefwisseling gaande was tusschen De Wicquefort en een ander gevangene, Lauwervelt, door middel van boeken, welke onderling gewisseld werden door den „sergeant du Procureur-Général,” genaamd Franchoijs van Scherergem, welke diender niet langer daar toefde van den „sergeant du Procureur-Général, van Scherergem, welke diender niet langer „als sint die tijt, dat de meit, die met Viquefoort is wechgeloopen, op de poort was comen woonen”. Lauwervelt, een zeer raar heer, die in dien tijd de cipiersvrouw uitschold o.a. als „varcken ende carouse ende hoer” en den cipier als „hoornbeest”, enz., zoude door middel van zijn huisvrouw op een goeden dag

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 154