DE GEVANGENPOORT. 203 2) C. P., 1784. Portef. C, Isings Binnenhof: Poorten, p. 26. 2) C. P., 1784. Portef. C, nos. 11 en 12. Van waar 1 Brakel deze in April ’83 gevangene binnen de voor nadere mogen rekenen de verhooging tot 14 en 22 st. daags; ook aan Buddings weduwe, die tot Juli ’84 op de Poort bleef. Uit een Resolutie van Gecommitteerde Raden van 13 Oct. ’88 is afteleiden, dat toen pas gemaakt werd het raam in de Vrouwekamer, uitziende naar het Buitenhof, en mogelijk ook de thans daar aanwezige schoorsteen. l) Zoowel Zehender als zijn voorganger zagen een paar personen op de Poort, welke uit een historisch oogpunt eenige aandacht verdienen, t.w. den 19-jarigen vaandrig Jacob Eduard de Witte, beschuldigd van landverraad, en diens verleider Pieter van Brakel, van Boscoop. 2) In het kort zij hier omtrent hen medegedeeld, dat De Witte in Sept. ’82 door Van Brakel werd overgehaald om, voor een beraamde landing der Engelschen op Schouwen, hem verschillende gegevens te leveren betreffende kustbatterijen, diepten van het Brouwershavensche gat, sterkte en ver- deeling der troepen, enz. enz. Den „op schulden zittenden” vaandrig spiegelde hij een beter garnizoen elders voor, want bij het slagen van het plan was een huwelijk in ’t zicht tusschen den Prins van Wales en een Prinses van Oranje. De Witte ontving nimmer het hem beloofde geld voor de geleverde inlichtingen; de duidelijke schetskaart van het eiland met omgeving schijnt hij toen dan ook niet ver zonden te hebben. Op 26 Dec. geraakte de vaandrig op de Poort, waar hij alles zoo volledig mogelijk bekende. Onmiddellijk eischte toen de Proc.-Gen. zijne terechtstelling op het schavot. Inmiddels was Kastelenij, van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 209