20Ó DE GEVANGENPOORT. „Van Brakel”. HOOFDSTUK VI. Nieuwe Ned. Jaarb., 1786, p. 185—199 en 333. van twee gedeputeerden uit Dordrecht, naar de nabijzijnde hoofdwacht gebracht, De Poort tijdens de Bataafsche Republiek en de laatste 30 jaren. 1795 1828. De Staatsomwenteling in het voorjaar van 1795 bracht ons de Bataafsche Republiek en de gelukzalige Bataafsche Vrijheid. Cipier Zehender en zijn knecht weigerden nu kortweg op 3 April daaraan den nieuw gevorderden eed afteleggenzij werden dus behoorlijk „gedimitteerd”. Op 9 April koos het Hof uit vier gegadigden in zijn plaats Johannes Evertsen. Zoo schattenderwijs, raamde Zehender den hem toekomenden inboedel, bestaande in meubelen, bedden, koper, tin, linnen, enz. op 1500 guldens waarde, zijnde alleen stoelen en kleine tafels ’s lands eigendom. Voor dien prijs wilde hij een en ander wel overdoen aan Evertsen en ook tegen marktprijs de aan wezige en hoogst noodige winterprovisie. Te gelijk gaf hij echter op 21 April het Hof te kennen, nog de karos aanhield Deswege eerst werd hij dienzelfden avond door eenige militairen op last van Gecommitteerde Raden op de Poort gevoerd. Niettegenstaande hoogst ernstig verzet van het Hof, bleven Gecommitteerden zijn zaak behandelen. Na zijne veroor- deeling werd hij des nachts, tusschen 18 en 19 April, naar het tuchthuis te Gouda hij zat, is al evenmin De Witte” of van van de Poort weggevoerd en overgebracht. De kamer, waar bekend als die van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 212