DE GEVANGENPOORT. 209 14 J) Archief „Waakzaamheid”: Holland, no. 4538. 2) Deze afbeelding komt voor in: Cornelis Rogge. Tafereel van de geschiedenis der jongste omwenteling in de Vereenigde Nederlanden, Amsterdam, 1796. 8 p. 428. Zij is genomen naar J. Bulthuis, ad viv., door R. Vinkeles. 3) Documenten „Welzijn”: Holland, no. 4492. Nevenstaande Afbeeldingoee.it een duidelijke voorstelling van de nachtelijke aankomst van den Raadpensionaris op de Poort. Boven de Poort ziet men het tralieraam der Vrouwekamer; naast den ingang links beneden de Examineerkamer, daarboven de Raadkamer, ieder met drie ramen, daarnaast de Dienderwacht. 2) Zijne zaak was toen echter hangende voor een „Commissie tot onderzoek, enz.” naar de daden van „leden van het vorig Gouvernement”, welke voor een vrij moeilijke taak stond, maar op 14 Oct. een lang verslag uitbracht aan „Representanten”, waarbij Van de Spiegel „meer dan suspect” werd genoemd en zijne overbrenging naar de Voorpoort werd verzocht. De commissie verklaarde echter uitdrukkelijk daarbij, in deze niet tot „juridisch” oordeelen bevoegd te zijn. Nog dienzelfden dag werd het Comité van Algemeen Welzijn opgedragen de overbrenging te doen plaats vinden. De kamerbewaarder Ente werd daarmede belast. Te 2 ure bevond deze zich met een koets aan het Huis in ’t Bosch met 2 bodes en een detachement cavalerie. Dadelijk kleedde Van de Spiegel zich aan; hij kreeg van Ente verlof om een „lessenaartje” mede te nemen, waarin zijn aanteekeningen geborgen waren, die hij gewoon was te lezen in zijn ledigen tijd. 3) Zijn boeken en papieren moesten daar tot nader onderzoek blijven.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 215