DE GEVANGENPOORT. 21 I B Documenten, a.v. 2) Archief „Waakzaamheid”, no. 4530. 3) Pamfletten: Kon. Bibliotheek, Anno 1796. beter vertrek, had daar een ontmoeting met zijn vrouw en kreeg van huis een „eigen bed.” Hij schreef dien dag een dankbetuiging aan De Lange, gedelegeerd commissaris van „Welzijn”, voor de gunstige beschikking in zijn lot; ziekelijk en verzwakt zijnde, zoude hij anders zijn rampen niet overleefd hebben. Tevens vroeg hij „menschlievende” behandeling onder belofte van op geenerlei wijze corres pondentie met vreemden te zullen houden, verzocht toegang voor zijn familieleden en beloofde zich in alles te zullen gedragen naar de te geven orders van „Welzijn.” 1) Nog kreeg hij op 20 Oct. verlof om des daags de deur van zijn vertrek te mogen openhouden voor versche lucht. „Representanten” besloten tevens op 14 Oct. voor het nader onderzoek te benoemen een „fiscusadistumactum.”-) Daarna werd als „fiskaal” aangewezen Professor Johan Valckenaer, te Leiden. Dezen zag hij nu meermalen; ook zijn vrouw en kinderen, echter steeds onder toezicht Tegen het einde des jaars bracht Valckenaer advies 3) uit en op zijn raad besloten toen „Representanten’’op 5 Jan. den gevangene van de Poort te laten gaan, doch in „politique custodie” te laten; zij gelastten de beide „Comité’s van Alg. Waakzaamheid en Welzijn” zoo spoedig doenlijk een „menschlievend” verblijf daartoe aan te wijzen. „Waakzaamheid” was nu voor het kasteel te Woerden Van de Spiegel had verzocht in zijn eigen huis te mogen verblijven, maar hier tegen kantte zich het Comité van „Waakzaamheid”, dat het Huis in ’t Bosch een veiliger bewaarplaats vond. DekasteelenteMuiden en Loevesteijn, waren te afgelegen en dienden bovendien als kruidmagazijnen, terwijl het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 217