212 DE GEVANGENPOORT. Notulen, a. v. 2) DI. 15 der Bijdr. en Meded. v h. Historisch Genootschap. van de meer aller- Vervolgen wij nu de geschiedenis daagsche gasten der Poort. In het begin van 1796 zat Claas van Son, die op last van ’t Comité van Waakzaamheid gevangen was gezet kasteel te Woerden op verzoek van ’t Comité van Waakzaamheid was ingericht voor verschillende gewone- en krijgsgevangenen. Op 29 Januari echter hadden „Representanten” het kasteel te Woerden als verblijf plaats gekozen. Zij belastten twee leden van het Comité van Algemeen Welzijn om alles in orde te gaan brengen, terwijl Van de Spiegel verder onder hun toezicht zou blijven. Zij vonden het kasteel in alle opzichten geschikt voor het doel, maar stelden evenwel eenige veranderingen en voorzieningen voor, waaraan onmiddellijk gevolg werd gegeven. De gewezen Raadpensionaris had gehoopt nu hem een verblijf in zijn eigen huis was ontzegd om ten minste op de Poort te mogen blijven, met het oog op de te verwachten „troubles en correspondentie tegen de actueele regeering”. Maar het Comité vond het juist daarom raadzaam om hem uit den Haag te verwijderen. En zoo werd hij op 10 Febr. ’s avonds te 71/2 ure per koets, onder eenvoudig geleide, van hier gebracht naar de Geestbrug en van daar per jacht verder naar Woerden vervoerd, waar hij ’s morgens te 6 ure aankwam. Hier leidde hij verder tot to Dec. 1798 een treurig bestaan. Volgens een door hem tijdens zijn gevangenschap gehouden journaal 2) schijnt dan ook het verblijf op de Poort niet het meest ellendige voor hem te zijn geweest.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 218