DE GEVANGENPOORT. 23O D. Stockzolder, (pag. 27.) E. Verbouwingen in de eerste helft der 16de eeuw. (p. 27), Misschien bestond deze reeds in 1570, toen een tonnetje met vuiligheid werd schoongemaakt „op den stock, waer geen secreet was’’ (E, f. 317). In het bekende jaar 1525 blijkt overigens b.v. de smid van den klove gedurende de maand Sept., ’s ochtends, eenige Lutherianen uit- en in den stok gezet en daartoe spijkers en ijzeren banden geleverd te hebben (E, f. 90). De zolder deed zeker toen niet als zoodanig alleen dienst; in 1774 is hij „mangel- en linnenzolder”. (Zie pag. 199). E. 1515, f. 75. 23 U' 14 st. betaald voor „diversche yserwerck, dat gebesicht is ande riddercamer, gayole ende stock, staende upte Voorpoorte van desen Hove tot sterckenisse van der vangenisse aldair, alzoe enige gevangens aldair hadden willen vuytbreken, ende mitsdien zeer gebroken was, zulcx dat men in dat gayole geen gevangens leggen en mochte, ende oick up de ridder camer noch in den stock nyet versekert en waren, heeft oick die voorsz. Damiaen (Anthonisz) gemaickt zekere boyen omme den gevangens inne te sluyten.” ’20, f. 46 47. De Mr, Metselaar Meeus Jansz. doet afbreken „het oude verwolfsel (der gayole?), daer die gevangens duer gebroecken waeren, alsoe ’t zelve seer cranck was ende gescapen geheel ter neer te vallen, de steen dairof schoon te doen maicken ende ’t wolfsel geheel van nyens vernyent soe laech als dat oude wolfsel, dat daer noch mede by is, ende van noch een nyen middelmuyer ant gayoel te leggen binnen de Poorte, opdat die gevangens malcander niet en souden mogen spreecken ofte hoeren, ende hebben verdient, enz. Item overmits, dattet binnen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 236