DE GEVANGENPOORT. 23 1 in de gevangenpoorte zeer doncker was, soe hebben zy mit kaerssen moeten metselen ende zyn daertoe gebrant thien pont kaerssen.” Verder werden balken en vloer platen in het giool geleverd en vermaakte de smid het groote grendelslot van de „gayoeldeure”. „Item noch gestopt een gat boven int stock ende verstelt twee doeren van de gayoel.” R, 21, f. 69. „Item gemaickt ende ge- ordonneert tot diverschen stonden een concept omme een nyewe vangenisse te maken ende dair gronden ende een patroen van hout of gemaict, waeraen die selve Mr. tymmerman wel verdient heeft 2 st.” E, 1535, f. 91 92. Gewerkt en gerepareerd blijkt aan de „nyeuwe gayole” volgens certificatie van 8 Jan. ’35; ook blijken de privaten gemaakt. In 1532 toch had de smid aange nomen te maken 14 traliën, welke hij pas een jaar later kon leveren, omdat er geen voortgang gemaakt werd met de „nieuwe gevangenis.” Bij hem stonden zij dus nu nutteloos, daarna moest hij ijzer koopen tegen hoogeren prijs „om die traliën voort op te leveren;” ook had hij nog gemaakt 5 ijzeren traliën, elk de helft hooger en wijder dan de vorige „daervan die drie by den suppliant gestelt zyn in ysere ramen.” Zijne schade op 100 U' stellende, werd deze voor de helft vergoed. Ook blijkt nu van vracht „van de leste Namensche steenen veynsteren by Jan de Minne van Namen vercoft tot casynen ande nyeuwe vangenisse.” In 1556 is verder het bestaan der drie benedengiolen bekend, want o.a. werd toen het „raem verloot in de middengayoel.” (E, f. 86.) De verbouwing der examineerkamer schijnt gereed te komen in 1540. In Jan. van dat jaar toch werden 40.000 halve blauwe leyen verbesicht an de pyncamer ende anders ande gevangenpoirt” of wel omme daermede te decken de twee nyeuwe huysen van de vangenisse van deselven Hove”, waaraan ook „honderd houten van 30

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 237