DE GEVANGENPOORT. 235 K. Privaat en rioolstelsel der Poort, (pag. 36). De mededeeling omtrent de in 1881 en ’87 ontdekte riolen, is ontleend aan het „Rapport omtrent de Lands- gebouwen,” van C. H. Peters. Overigens: E, 1523, f. 5860. In de gevangenis de privaat van boven tot beneden schoongemaakt. Het stonk zeer en men moest vlug opwerken aan dit nieuwe gemak, waar aan ging 15.000 IJselsteen. „Alsoe ’t voorsz. privaet zeere ontschoet ende geschuerdt was, gescapen ter neder te vallen, zijn daeromme twee starcke pilaernen onder gemetsselt ende gestegert onder ’t selve privaet van binnen boven om die schueren toe te metsselen ende die muyren boven te schoeren, toegemetsselt ende gevolt, die cartelingen aldaer voorsien, die zeere gebroecken waeren, ende die voorsz. privaet van binnenboeven ende beneden geschoerdt, groote gaeten daerin toegemetsselt ende een trap gemaect tusschen ’t selve privaet ende den viver, daerof men omme water gaet.” ’41, f. 160. De smid levert in ’t privaat der Poort „staende op die Riddercamer” zeker grof ijzerwerk, bouten, gordingen, platen, ankers door den muur „ende yseren billen, gaende buyten ende binnen ’t selve privaet. (N.B. Het privaat tegen de Vrouwekamer (in de „De Witt’s kamer), kan moeilijk hier bedoeld zijn). „Ende overmits die nieuwicheyt van ’t selve privaet,” had hij de timmerman kon hem geen goede maten geven het ijzer moeten „korten, langen, wijden,” enz. waarvoor hij extra 6 kreeg. Bovendien is daarbij sprake van een „gang,” denkelijk dus die langs den voorgevel. ’44, f. 177. Allerlei ijzerwerk geleverd aan vensters en privaat op de „Witte kamer.” ’58, f. 136. Zeven st. voor een ton, schoongemaakt voor de gevangenen „staende op die Riddercamer, omme hair water daerinne te maicken.” ’77 tot ’79, f. 67. In

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 241