264 DE GEMEENTE REINIGING. maar men Trouwens de inkomsten door verkoop der huishoudelijke afvalstoffen, als meststof, zijn overal, niet alleen hier te lande, maar ook in het buitenland, zeer verminderd, ’t welk men in het algemeen toeschrijft, zoowel aan verminderde koopkracht der mestverbruikers, nadat de markt voor hunne landbouwproducten hoe langer hoe meer gedrukt werd door aanvoer van dezelfde producten uit andere gewesten, als ook aan het toenemend gebruik van uit den vreemde aangevoerde kunstmeststoffen, die, vooral door coöperatief handelen bij den aankoop daarvan, hoe langer hoe voordeeliger konden geleverd worden. Hoe dit zij, naar gelang de hoeveelheid verzameld vuil vermeerderde in verband met het aangroeien der bevolking, terwijl de hoeveelheid, die verkocht werd, verminderde, moesten dus maatregelen genomen worden, om de overtollige hoeveelheden telkens op andere wijze te verwijderen. Afhandelijk van plaatselijke toestanden, verschillen die maatregelen. Hier ter stede was de eenige weg, om dat overtollige vuil bij aanneming te laten wegvoeren, zoodat de aannemer zelf daarvoor een uitweg moet zoeken. De uitgaven daarvan zijn natuurlijk allengs hooger geworden, zoowel door vermeerdering der hoeveelheid af te voeren vuil, als door verhooging van den aannemings- prijs (per M3), omdat de gelegenheid voor berging voortdurend op grooter afstand moet gezocht worden. De bergplaats (asch- en vuilnisstaal) voor het verzamelde vuil bevond zich, toen de dienst in eigen beheer werd genomen, op het terrein der tegenwoordige gemeentelijke steenenbergplaats, die begrensd is door N. W. Buiten singel, Westerstraat en Ververschingskanaal. Die staal werd zeer spoedig verplaatst naar een daarachter liggend terrein in Westelijke richting en is aldaar, door aankoop van grond, weder gewijzigd in de jaren i885/’86, toen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 270