265 DE GEMEENTE REINIGING. Scheveningen (Holl. de aanleg van den Stoomtram naar Spoorw.) dit noodzakelijk maakte. De Staal te Scheveningen bleef tot 1892 nabij de hangbrug, aan eene sprank van het Kanaal, tegenover de Haringkade en werd toen verplaatst naar het thans in gebruik zijnde terrein aan den Westduinweg. Het Raadsbesluit dienaangaande ging gepaard met de voor waarde, dat het aangevoerde vuil niet op laatstbedoeld terrein mocht bewaard worden, maar dagelijks moest worden afgevoerd naar den staal te ’s-Gravenhage. Dientengevolge werd in 1892 eene overeenkomst aan gegaan met de Holl. Spoorwegmaatschappij, waardoor' het vuil nu dagelijks door middel van den Stoomtram naar laatstgenoemden Staal wordt vervoerd. Het verdient opmerking dat de dienst, als tak van gemeentelijk beheer, hier ter stede wordt genaamd Openbare reiniging, in onderscheiding met alle andere gemeenten in ons land, alwaar gesproken wordt van „Stads- of Gemeenfe-reiniging. Dat woord openbare, drukt beter het karakter van den dienst uit, wat betreft de werk zaamheden, n.l. zooals die verplichtend zijn gesteld in de Verordening n°. 368. Om echter zooveel mogelijk te gemoet te komen aan het bezwaar, dat ook werkzaamheden van particulieren aard voorkomen, b.v. voor het ver voer van slachtafval, verder van rioolvuil afkomstig van particulier terrein en voor het ledigen der faecalien- putten, waarvoor zulk een dienst alleen de passende middelen heeft, wordt het verrichten van zulke werk zaamheden ook toegestaan, voorzoover die middelen daarvoor beschikbaar gesteld kunnen worden, waarvoor de aanvragers dan den kostenden prijs moeten vergoeden. Vooral de wijze waarop de faecaliënputten door parti culieren werden geledigd liet zeer veel te wenschen over, zoolang het als handwerk verricht werd en de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 271