266 DE GEMEENTE REINIGING. De verplichte werkzaamheden kunnen worden aangeduid als volgt a. het ophalen van huisvuil bij de ingezetenen, mits gereed gezet aan de openbare straat. Dit ophalen geschiedt bij de ingezetenen 3 malen per week, in hoofdzaak door met paarden getrokken wagens en overigens met enkele schuiten in afgelegen gedeelten. Alvorens met dat ophalen te beginnen, tot ongeveer 7l/4 a 7V2 ure, nemen de voerlieden het veegvuil op in de hoofdstraten, alwaar de vegers met hun dagtaak beginnen. Met het oog op de moeielijkheid om de bewoners van hofjes er toe te brengen, om hun huisvuil aan de openbare straat gereed te zetten, waaraan, dit mag niet ontkend worden, voor velen nog al bezwaren verbonden zijn, wordt van dien regel, op verzoek der eigenaars van hofjes, afgeweken en het vuil van de woningen afgehaald tegen eene zoo gering mogelijke vergoeding. Door die tegemoetkoming worden vele onhebbelijke handelingen en twisten bij hofjesbewoners voorkomen. b. het scheppen van riolen en kolken, voor zooveel die aan de gemeente toebehooren. Tegen eene zoo gering mogelijke vergoeding wordt ook hier weder afgeweken van den regel, door op verzoek der eigenaars ook riolen op hofjes te reinigen, omdat beaamd moet inhoud vervoerd met zeer primitieve middelen. Lang zamerhand kwam er verbetering door de toepassing van pompwerktuigen, maar zoolang de stoffen de pomp zelf moesten passeeren, kwamen nog altijd vele hinderlijke storingen voor, die tegenwoordig geheel voorkomen worden, nadat de sedert 1886 alhier ingevoerde stooni- luchtpompen een vacuum maken in de wagens voor het vervoer, zoodat de stoffen daarin nu direct worden opgenomen door luchtdruk.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 272