DE GEMEENTE REINIGING. worden, dat particulieren er bezwaarlijk de middelen op na kunnen houden, die voor de uitvoering van het werk en voor het vervoer van het uitkomende vuil bruikbaar zijn. De werklieden van deze afdeeling b zijn ook belast met het af halen van slachtafval, omdat alleen hunne wagens voor het vervoer van dat vuil geschikt zijn. c. het reinhouden der openbare straten, zoo noodig, met het besproeien. Zooals reeds boven werd vermeld, beginnen de vegers des morgens met de hoofdstraten, om daarna hun werk voort te zetten in andere straten, waarbij zij dan hun veegvuil opnemen in handkarren, of wel, wanneer het, door grooten afstand, te tijdroovend wordt om die karren op den Staal te lossen, worden zij gevolgd door wagens met bespanning om het veegvuil op te nemen. De veegmachines, die omstreeks 1883 werden ingevoerd, werden in het werk gesteld, wanneer het vegen voor handwerk te zwaar geacht wordt. Naast zooveel goeds en nuttigs, 't welk aan de met bekwaamheid en zorgvuldigheid hier ter stede gestichte duinwaterleiding te danken is, kwam deze inrichting ook zeer ten voordeele der besproeiing tot stand. Toen toch de duinwaterleiding nog niet bestond, was de besproeiing een kostbare dienst, want de wagens moesten volgepompt worden, een zeer tijdroovenden arbeid, waarvan veel meer tijd ten koste werd gelegd dan aan de besproeiing zelf, terwijl thans, omgekeerd, de vulling zeer weinig tijd eischt, waardoor meer tijd overblijft om over grooter oppervlakte te kunnen be sproeien. Bovendien was het niet boven bedenking, dat het grachtwater, destijds voor die vulling gebruikt, aan zuiverheid, voor dat doel nog al te wenschen overliet. Ongeveer 5 jaren geleden is bij de besproeiing eene andere verbetering ingevoerd, n.l. de voerman kan thans de besproeiing met de voeten regelen, terwijl hij daarvoor

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 273