z68 DE GEMEENTE REINIGING. vroeger één hand moest vrij houden en dus slechts één hand ter beschikking hield voor het besturen van zijn paard. Bovendien kan hij, in verband met die verbetering naar willekeur grof of fijn sproeiien, wanneer door weers gesteldheid, of om andere redenen, meer of minder water wordt vereischt. d. het verwisselen der tonnen van het tonnenstelsel. Spoedig nadat de dienst in eigen beheer was genomen, werd besloten om het wisseltonnenstelsel in te voeren. Men vermeende daarmede hygiënische belangen te bevorderen en bovendien een voornaam bestanddeel voor compostbereiding gemakkelijk te verkrijgen. Dit laatste wordt ongetwijfeld bereikt en ontegenzeggelijk heeft dit stelsel eenige andere goede eigenschappen, b.v. dat het, voor zooveel het een slecht werkend beer puttenstelsel vervangt, de aanleiding voor bodem- en waterverontreiniging vermindert; dat het doelmatig is om het gebruik van tijdelijke privaten, b.v. op bouw werken gemakkelijk te makendat het zich zeer goed leent voor gevangenissen, alwaar goed toezicht op het gebruik kan worden gehouden, ook dat het, bij het heerschen van besmettelijke ziekten mede kan werken, om uitbreiding door besmetting te voorkomen, dewijl men door dit stelsel de besmette faecaliën en andere uitwerpselen het gemakkelijkst kan isoleeren. Tegenover die goede eigenschappen doen zich nog al overwegende bezwaren voor uit een aesthetisch oogpunt, waardoor het bezwaarlijk als eenig stelsel, vooral in groote steden, kan worden ingevoerd, want, met hoeveel zorg ook behartigd, zoowel bij het verwisselen, als bij het vervoer der tonnen, komen dikwijls vele onhebbelijke toestanden' voor. e. het ontsmetten van goederen, woningen enz. van onvermogenden en van stallen bij besmettelijke veeziekten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 274