269 DE GEMEENTE REINIGING. besmettelijke ziekten, De ontsmetting geschiedt kosteloos voor on vermogenden, zoowel van goederen, als van woningen, n.l. voor zooveel het ziekten betreft, waarvan de ontsmetting wettelijk vereischt wordt. Wat stallen, slachtpaarden enz. aangaat, hiervoor worden de kosten van Rijkswege vergoed, wanneer de districtsveearts de ontsmetting van het een of ander voorschrijft. Vernietiging van besmette goederen geschiedt ten allen tijde en voor iedereen kosteloos en wel, voor zooveel die goederen niet onteigend zijn, op aanvrage van belangheb benden, onder verklaring, dat zij voor die goederen nimmer eenige vergoeding van Rijk of gemeente zullen vorderen. De inrichting waarin bij het heerschen van epidemieën goederen op groote schaal ontsmet kunnen worden, is gevestigd in de Westduinen te Scheveningen, maar voor kleine hoeveelheden, zooals veelvuldig voorkomt, wordt dit werk op beknopter wijze verricht op den Staal te ’s-Gravenhage. f. het vervoer van lijders aan in daarvoor bestemde rijtuigen. Dat vervoer was vroeger opgedragen aan stalhouders, die daarvan echter ontslagen wilden zijn, omdat het hun te veel moeilijkheden bezorgde, terwijl zij het bovendien voor den goeden naam van hunne zaak minder gepast vonden. Daarna is dit vervoer ook aan dezen dienst overgedragen. Per telefoon, of op andere wijze aan gevraagd aan den aschstaal, wordt een der beide rijtuigen, die daarvoor bestemd zijn, ten spoedigste kosteloos beschikbaar gesteld Na gebruik wordt zulk een rijtuig dadelijk ontsmet en om dit deugdelijk te doen, bestaat ook het inwendige van die rijtuigen alleen uit hoütbekleeding. g. het onschadelijk maken van afgekeurde dierlijke voedingsmiddelen en van dierenlijken, ter vervanging van het begraven daarvan. De inrichting hiervoor is ook

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 275