DE JUR1SDICTIE-GESCHILLEN, ENZ. 275 (huis Jacobs). Haagsch Jaarboekje van 1895. De Magistraat miskende bier ten eenen male de strekking der Resolutie, die het aannemen van vreemde titels, niet vreemde Edelen betrof. De Resolutie luidt aldus: De Staten enz. verstaen ende verklaren midts desen dat gene qualiteyten of Eer-titulen ’t sij van Princen, Graven, Ridders, Edelluyden of anderen, hoedanigh die oock souden mogen wësen, van uytheemsche Keyseren,Koningen, Princen ofte Staten verkregen, binnen den Lande van Hollandt ende West-Vrieslandt konnen ofte mogen werden gerespecteert, tot sulcken effecte, dat yemandt andersints ongequalificeert zijnde, uyt dien hoofde de Jacht binnen dese provincie exerceren ofte eenighe andere pre-eminentien ende Voorrechten, ’t sij van Regeeringe, Magistrature, bedieningen of andersints, directelyk of indirecte- lyck soude konnen ofte mogen genieten enz. 2) De Pereira’s behoorden totdeaanzienlijksteenvermogendste Portugeesche Israëlieten in den Haag: In 1730 stichtte Jacob Pereira in het korte of nieuwe Voorhout aan de Oostzijde eene particuliere synagoge, die den naam droeg van Beth Jacob vreemde Edelen in Holland zouden worden erkend met het gevolg, dat zij eenig voorrecht zouden genieten. En wat betreft ’s Hofs stelling, dat de vreemdelingen onder de rechtsmacht van het Hof zouden behooren ant woordde de Magistraat: dat de provisioneele order dit punt wel onbeslist liet, maar dat de Hooge Raad reeds tien jaren te voren eene beslissing over die vraag in het voordeel der Schepenbank gegeven had. Zekere vreemde Israëliet Jacob Pereira 2) was voor Schepenen gedagvaard; op zijn request aan het Hof verkreeg hij van dit collegie interdictie poenaal. Daar evenwel die zaak van veel belang was, omdat zich omstreeks dien tijd vele vreemde Israëlieten in den Haag metterwoon nederzetten, kwam de Magistraat in hooger beroep bij den Hoogen Raad, die hem in het gelijk steldede sententie van het Hof vernietigde en de interdictie poenaal ophief. De magistraat had zich op een nog sterker sprekend

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 281