284 DE JURISDICTIE-GESCHILLEN, ENZ. antwoord op die grief schuldig, maar maakte zich van de zaak af door aan zich zelf een getuigschrift van onpartijdigheid te gevenhet Hof was in een geheel andere positie dan de Schepenendeze hadden evenals elke Schepenbank behalve rechtsmacht ook politieke macht over het rechtsgebied, dat zij bestuurden: zij hadden dus belang bij jurisdictie-questies, omdat zij steeds trachtten hun gezag uit te breiden en zoodoende hunne gemeente tot meerder bloei te brengenhet Hof daarentegen had geen politieke macht, het bestuurde geen territoir, (en het Binnen- en Buitenhof dan en de fundus fiscalis?) het had dus geen belang bij jurisdictie-geschillen en was daarom geheel onpartijdig. En daarbij uitte het Hof deze verzuchtingdat het vertrouwde dat de Staten voortaan alle inbreuken door den Haag beproefd op der Staten algemeene Landsjustitie, door den Procureur-Generaal zouden doen onderzoeken en ze bij forme van Justitie zouden doen uitmaken, zooals trouwens art. 17 en volgende der Instructie van het Hof voorschrevenmet andere woorden het Hof verwachtte dus dat de Staten art. 13 der Prov. Order zouden doen vervallen en voortaan alle jurisdictie-geschillen door het Hof zouden doen uit maken. i) De aanhaling van art. 17 was niet bijzonder gelukkig het luidde aldus: „Item de Procureur Generael sal gehouden zijn te solliciteren, sustineren ende bescheidden alle de saecken roerende Onze Rechten, Hoogheijdt ende Heerlijckheijt, ende daer wij eenigh interest, actie oft querele mogen hebben. Ende sal hun mogen voegen met alle partijen, sonder onze kosten. De volgende artikelen handelen over de rechten en verplichtingen van den Procureur-Generaal. Dus wordt daarin over jurisdictie- geschillen geen woord gerepthet Hof heeft blijkbaar in zijn memorie de Algemeene Landsjustitie er bij gehaald, alleen om met eenigen schijn van grond, zich op art. 17 der Instructie te kunnen beroepen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 290