DE JURISDICTIE-GESCHILLEN, ENZ. 302 x) Sinds i Juli 1660 Notaris té Hoorn. zekere Aris Corneliszoon Notaris, die op het Singel zijn neef had geslagende Schepenen verwezen hem in een boete van 25 gulden. De Procuraal-Generaal kwam van dit vonnis in appel, waarvan de uitslag was, dat de Baljuw in de proces-kosten werd veroordeeld en de Proc.-Gen. gemachtigd om tegen hem ter zake van schending van jurisdictie te procedeeren. Het is mij niet gebleken of de Proc.-Gen. van die bevoegdheid gebruik heeft gemaakt, maar zeker is het, dat de les geholpen heeft, want sedert vond ik geen klachten meer van de zijde van het Hof over onrechtmatige aanhoudingen door den Baljuw of zijn Substituut-Schouten. Maar er ontstonden ook nog andere geschillen over arrestaties. De hoofdwacht zond ’s nachts patrouilles uit, die evenals de politie de bedrijvers van misdrijven aan hielden en óp de hoofdwacht brachten, en dan was het in enkele gevallen de vraag aan wie de arrestant moest worden overgeleverd. Ik zal hier zulk een geval mededeelen In den nacht van 16 op 17 September 1753 werd door de patrouille aangehouden en naar de hoofdwacht gebracht een man, die bezig was: de ruiten in te slaan van een huis aan de Uileboomen (de tegenwoordige Z.O.-Buitensingel). De dienaars van den Baljuw vernamen dit nog denzelfden nacht en meldden zich aan de hoofd wacht aan, maar de man werd hun niet uitgeleverdom welke reden dit geweigerd werd, blijkt niet. Den volgenden morgen rapporteerde de. Drossaard het geval aan den Procureur-Generaal onder bijvoeging, dat de aangehoudene een vreemdeling was. De Procureur-Generaal bracht de zaak terstond in de Raadkamer ter sprake, en vroeg de instructies van het Hof: dit college, aangezien de jurisdictie over vreemdelingen aan het Hof competeerde,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 308