335 1) Het moge ons vreemd voorkomen, dat een lijk tweemalen wordt geschouwd; bij de wijze, waarop destijd de lijkschouwingen plaats hadden, was dit zeer wel mogelijk. De doctoren, met de sectie belast, werden toch niet voor de vraag gesteld: wat is de oorzaak van den dood? maar voor deze was het uiterlijk geweld, waarvan de sporen op het lijk gevonden zijn, doodelijk? In een geval, zooals dit, waar een lijk uit het water werd gehaald, was het onderzoek DE JURISDICTIE-GESCHILLEN, ENZ. en dat bij die gelegenheid de zaak van Lijsje van Sta kon worden besproken, maar dat de zaak der meid van Freule Tengnagel geen uitstel gedoogde, en dus onmid dellijk moest worden afgedaan, en te dien opzichte hielden zij het recht van het Hof in allen deele staande. De Heeren gingen nu uiteen, ieder naar zijn commit tenten, om nieuwe instructies te vragen, en zoo kwamen zij dien dag nog verscheidene keeren bijeen, maar daal de een niets aan den ander wilde toegeven, bleef de zaak zooals ze wasde Schepenen behielden het lijk, en het Hof kon het niet krijgen. En toch het Hof wilde het lijk hebben, en deinsde, nu alle minnelijke pogingen, om het te bekomen, mislukt waren, niet voor geweld terug. Reeds vóór het laatst bijeenkomen der conferentie of althans terstond nadat de Gecommitteerden gescheiden waren, werd het plan beraamd, om het lijk met geweld te ontvoeren, en de middelen vastgesteld om het plan te doen gelukken. Terstond na het uiteengaan der conferentie kreeg de Procureur-Generaal van het Hof den last om het lijk via facti, d.i. met geweld uit het luihuis te halen en over te brengen naar de dienderswacht aan de Voorpoort, alwaar het terstond na aankomst zoude worden ge schouwd ten overstaan van twee Raden Commissarissen, die tegelijk werden aangewezen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 341