351 SCI-IEVENINGEN. Oude-Mannen- en Vrouwenhuis, dat van zeer ouden datum, 1470, later ingericht werd tot openbare school voor 700 kinderen. Grenadier- en fuselier-compagniën der 2e Bataafsche halve brigade, cavalerie, jagers te paard, benevens fransche infan terie met de noodige artillerie bleven te Scheveningen op hunne hoede om eventueel eene landing af te slaan. Zoover kwam ’t niet. Toch bleven Engelsche oorlogs schepen de kust onveilig maken, en werden het volgende jaar meerdere pinken in ’t zicht van den wal ver- meesterd. De order werd toen gegeven de pinken binnen in het dorp te halen, waardoor geen schade geleden, doch ook geen brood kon verdiend worden. De visscherij, hoofdbron van welvaart voor een groot deel van ons land, werd reeds vóór de 12de eeuw uitgevoerd. Gepriviligeerde markten voor haring en andere visch had men in 1344 te Brouwershaven, in 1355 te Naarden, en in 1388 te Katwijk; men hief er één tiend ten bate der graven van Holland en Zeeland. Het blijkt uit die tijden, dat de visschers van onze kusten, waaronder zeker Scheveningers, ter faam en naam goed bekend stonden, want in 1295 gelastte Koning Eduard I van Engeland geen overlast aan te doen aan vele lieden van Holland, Zeeland en Friesland „die zich eerstdaags tot visschen in onze zee zullen begeven nabij lernemuth (Yarmouth)”. En hoe hoogste overheids personen hun aandacht schonken aan dezen tak van nijverheid blijkt uit het feit, dat Keizer Karel V in 1556 te Biervliet het graf bezocht men ging zelfs zoo ver hej: een bedevaart te noemen, wellicht een satire van Willem Beukelszoon, den uitvinder van het haringkaken, ongeveer twee honderd jaar na ’smans dood. Daar zond de ex-keizer hij had reeds afstand gedaan van de regeering gebeden op voor ’s mans eeuwig heil.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 357