SCHEVENINGEN. 37° Wat ligging en omgeving betreft kon Ostende geen vergelijk met Scheveningen doorstaan, en toch kwamen er reeds in 1862 ginds evenwel bezoekers in duizend tallen als hier in honderdtallenin dat jaar werden er over de 80000 baden te Ostende genomen. Hoewel deze tweede proef van gemeente-exploitatie geen negatieve resultaten gaf, bleek toch duidelijk dat, wilde Scheveningen den wedstrijd om ’t bestaan met zijne buren kunnen volhouden, meer aan het particulier initiatief moest overgelaten worden. Omstreeks 1880 werd't eene Haagsche quaestië, die zich in allerlei besprekingen, brochures uitte. Het degelijke Oranje-hotel was reeds daar, Seinpost was van duin in café-chantant getransformeerd, maar het s/enfe/z/^-badhuis bleef velen een doorn in 't oog De Raad ging met zijn tijd mede op advies van burgemeester Patijn, en een overeenkomst werd gesloten met de heeren Reiss, de Sonnaville en Uyttenhooven omtrent uitgifte op erfpacht van het gemeente-badhuis en aanhoorigheden voor 75 jaar. Deze overeenkomst heeft, na enkele wijzigingen, geleid tot den tegenwoordigen toestand, de Maatschappij Zeebad Scheveningen. Het nieuwe Kurhaus verscheen, verbrandde op den ien September 1886, en verrees uit zijne assche De heerlijkste muziek deed de menschen er heenstroomen en volop genieten van „winter”-concerten, in een kurzaal die weldra te klein bleek voor die ongelooflijk vele muziekkenners en muziekliefhebbers die den Haag rijk is. Nog grootscher plannen'werden in 1900 ten uitvoer gebracht. Het veel besproken en beschreven wandelhoofd of wandelpier is verrezen. Sinds vele jaren werd deze negentiende-eeuwsche appendix der zeebadplaatsen hier verwacht, doch er was eene onwederlegbare reden waarom

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 376