372 SCHEVENINGEN. tusschen muziek en versche-zomer-lucht liefhebbers, waar door de ove/'volle kurzaal wordt gereduceerd tot volle kurzaal; iets wat evenzeer uit een muzikaal als sanitair oogpunt zou zijn toe te juichen! Van welken omvang de uitbreiding van de badplaats in de toekomst zal wezen, is thans moeilijk te bepalen. Tusschen het hotel Garni nu weer vergroot in de hoop nog meerdere gasten te doen profiteeren van den goeden naam die dit hotel steeds handhaaft en het Savoy-hotel ligt een breed groen duinveld met een paviljoen in 't midden. ’t Werd den i8en November 1827 feestelijk ingewijd. Willem I schonk ’t toen aan zijne gemalin Frederica Louisa Wilhelmina van Pruisen op haar verjaardag, ’t Is het eigendom van de Koninklijke familie gebleven en de tegenwoordige prinses van Wied heeft ’t van prins Frederik geërfd. Jammer dat die strook grond aan zee zoo zelden of nooit gebruikt wordt; tot andere doeleinden hervormd zou ’t der badplaats een sieraad kunnen zijn. Wij denken slechts aan een hetzij vorstelijk, hetzij voor ’t publiek ingericht hotel, in een halve maanvorm gebouwd. De „Naald”, voorbij Zeerust, werd den 24en Augustus 1863 onthuld door den toen nog eenigen levenden zoon van Willem I, prins Frederik. Willem I zou dien dag 93 jaar geworden zijn. Het gedenkteeken moet den volke in herinnering houden de landing van Neerlands eersten' koning op den 3oen November 1813, na eene afwezigheid in Engeland van 18 jaren. Van finsch graniet heeft ’t eene hoogte van 16 Meter en kostte 15.000. 't Werd bij die gelegenheid overgedragen aan de gemeente ’s-Gravenhage; bij monde van een der Wethouders werd de belofte afgelegd ,,’t te zullen bewaken, beschermen en behouden tot aan ’t einde der dagen 1” Met ’t oog op de afneming van het duin, mag men zich deze

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 378