376 SCHEVENINGEN. Rich. P. A. van Rees. nog telg uit het oude goed pendant zijn van een scheidsgerecht, ellende en wee van nuttelooze oorlogen zal voorkomen? boschjes al heel weinig gemeen hebben met de Geldersche heide of het landelijke Over-Betuwsche. Toch zullen zij, die zijne werken kennen, met sympathie deze herinnering begroeten in de nabijheid van Cremers graf. Toen omstreeks 1820 stemmen opgingen om niet langer in en om de kerken te begraven, ontstond te Scheveningen bij den ingang van het dorp een begraaf plaats; ’t kreeg den naam „ter Navolging,” omdat men hoopte dat deze wijze van begraven algemeene navolging zoude vinden. Dit gebeurde reeds in 1830, toen ver schillende begraafplaatsen gesticht werden, waar zij nu nog zijn. Men kon toen niet voorzien welk ’n vlucht de gemeente in betrekkelijk korten tijd zoude nemen, en vermoedelijk zal er nog wel een halve eeuw verstrijken, eer die vrede-hoven onteigend, als publieke wandelplaatsen aan het omringende park zijn toegevoegd. Zorgvliet, de stichting van Vader Cats, was in ’t begin der 19de eeuw eigendom van de familie Bentinck. De geschiedenis van deze buitenplaats en van de beide aangrenzende buitenverblijven Buitenrust en Rustenburg is uitvoerig beschreven door den Heer Th. Morren in Elsevier’s Maandschrift van 1903. Van dit artikel verscheen een afzonderlijke uitgave, welke aan de leden van „Die Haghe” is aangeboden en waarnaar ik dus hier kan verwijzen. Het Internationale Vredespaleis zal nu op de plek verrijzen waar de vervallen buitenhuizen Rustenburg en Buitenrust thans nog staan. Zou eene vorstelijke woning voor eene telg uit het oude en beroemde Oranjehuis niet een goed pendant zijn van een paleis, waar in de toe komst

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 382