HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 379 van was zeer èen koffiehuis en logement of herberg v. d. Bergh Als wij zoo het lijstje eens nagaan, dan zien wij heel wat heilige huisjes in den loop van de 19e eeuw; het meerendeel daarvan is echter van het tooneel verdwenen zonder een geschiedenis na te laten. In 1829 was er een eigenaardige internationale ver zameling het begrip van weinig omlijnd. Zoo vermeldt Mr. herberg in 1466, die volgens de overlevering het eerste grafelijke jachthuis zou zijn geweest vóór dat Graaf Willem II de Groote Zaal bouwde In de Uithang- teekens van Van Lennep en ter Gouw wordt daaromtrent meer uitvoerig iets medegedeeld. Op die bekende geschiedenis van de Zwaan zal ik hier maar niet verder ingaan, want ik zou dan ook vervallen in de vermelding van de Helm en het Zotje, waaromtrent men iets kan vinden in Van Stockum II, blz. 218. Ook met het latere Gouden Hoofd hadden dergelijke wisselingen plaats. De bedoeling is in dit eerste gedeelte uitsluitend iets vast te leggen van de koffiehuizen der 1 c/- eeuw in den Haag. Dit eerste gedeelte zal eenigszins onvolledig zijn, omdat gegevens die mij zijn toegezegd nog niet in mijn bezit kwamen. Op verzoek van den redacteur geef ik echter nu reeds wat ik heb, met de bedoeling in een tweede gedeelte daarop aanvulling en vervolg te geven. Ik breid dan tevens het onderwerp uit tot de publieke vermakelijkheden, de logementen en de buitenherbergen. Voor gegevens van belangstellende Hagenaars, die zich iets belangrijks herinneren of een rijke bron weten, houd ik mij natuurlijk aanbevolen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 385