3° DE GEVANGENPOORT. R., ’32. f. 83. n\ r T T pijnkamer nabij de Oude Zaal) teruggebracht „beneden in de Voorpoort, beneden in die Vrouwencamer”. Ongeveer zes jaren later blijkt Mr. Pouwels van Aken vóór zijn verhoor bewaakt „opt vrouwecamerken’ Een jaar later treffen wij er aan zekere Ghysbrecht van Antwerpen, drie nachten bewaakt „beneden sittende in boyen int vrouwencamerken”, terwijl dat voor een ander gevangene wederom kort daarna vóór zijne executie bewaking noodig was twee dagen en nachten aldaar; daarbij werden „kaarssen, besemen ende koelen int camerken verbrant”. Tegen 1540 treffen wij dan de nieuwe Vrouwekamer” aan boven op de Poort zelve; de oude kamer beneden blijft vermoedelijk na dien tijd bekend als „treurkamertje”. Het juiste doel dier vrouwekamer blijkt nimmer met zeker heid. Alleen: in 1532 werd b.v. glas gemaakt „in de gevangenpoerte, dair die vrouwen gevangen sitten”. Verder kan het toen mede genoemde „kamertje achter op de plaats” niet thans meer worden aangewezen; de destijds genoemde keuken was gelegen tegen de examineer- kamer en het treurkamertje; het kleinere waakhuis kan toen gelegen hebben ongeveer ter plaatse van de (sinds de 18de eeuw) bekende „Dienderwacht”. Die keuken was in 1878 reeds ettelijke jaren geleden afgebroken; de „Wacht” diende mede als „drenkelinghuis”. 2) Hoewel volstrekt niet zeker, bestond er wellicht tegen 1517 nog in den noord-west hoek der binnenplaats een oud huis, dat plaats diende te maken voor een nieuw gevang. Men vindt toch toen aangeteekend„Deesen voorn, ontfangen, dien geordineert was een oudt huys of te doen breken, staende ander noordtzyde binnen der J) E., 15121514, f. 60; ’18—’20, f. 52; ’21, f. 56; ’22, f. 58. f. Tj- 2) Ising, Haagsche Schetsen, I, p. 177.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 38