39° W. J. Wisse. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. In 1882 herinner ik mij nog zeer goed de bank die toen een gedeelte van het trottoir in de Hoogstraat innam. Ik zie er De Bergh zitten en een jongmensch Bothe. Maar de gemeente eischte dat stukje straat voor zich en bij wijze van transactie kreeg toen het Gouden Hoofd weer het recht op een gedeelte straat op de Groenmarkt, waar vroeger de groentenvrouwtjes hadden gestaan. Ongeveer 1886 onderging het café Gouden Hoofd weder een grandioze verbouwing, waarvoor een even bekend als corpulent Hagenaar zich bizonder interesseerde. Bij de opening van de nieuwe benedenzalen werd toen aan de bezoekers een gedenkpenning uitgereikt, vertoonende aan de eene zijde eene afbeelding van het „Gouden Hoofd” in den gevel en aan de andere zijde den naam van den nieuwen gérant Vogelsang Co. „De Harmonie” bleef in de bovenzalen van haar gebouw gevestigd tot zij in de algemeene ledenvergadering van 26 April 1895 het raadzaam oordeelde zich te ontbinden. Het gebouw werd toen verkocht bij acte 1 Mei 1895 ten Ik vermoed dat na 1870, toen zich eenige leden afscheidden en een kleinere sociëteit op het Buitenhof stichtten, de leden van de Harmonie definitief naar boven zijn verhuisd, waar zij het toen ruim genoeg hadden. Hiermede scheen samen te vallen eene verbouwing en de komst als kastelein van den heer Wisse (misschien is dit eene verklaring van ’s Heeren Eijssels’ opmerking omtrent het balcon). In 1872 toch vinden wij de volgende advertentie: Koffiehuis „Gouden Hoofd” Hoogstraat 2, hoek Groenmarkt Heropening op 3 Augustus 1872, verbouwing. na de groote

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 396