397 van de een was in 1881 een „Café Hollandais” van waar men dejeuners, diners en soupers a en dagelijks versche erwtensoep, van de Haagsche tram. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Op het Plein zijn in den loop der jaren nog al eens meer of minder belangrijke koffiehuizen geweest. Het Engelsch koffijhuis bij F. Behr werd omstreeks 1833 gehouden, Plein n°. 409 op den hoek van de Houtstraat. Later in 1883 vonden wij er in n°. 16 op den hoek van de Heerenstraat een Dortmunder bierhalle van T. H. Blanke. In n°. 11 W. Driessen, la carte kon krijgen terwijl het tevens station was In 1883 werd dit café-restaurant door zijne verfraaiing thans ingericht naar de eischen des tijds, het gedistingueerd publiek beleefd aanbevolen door C. H. van Vlaanderen.” In 1887 treffen wij in ’t zelfde perceel K. van ’t Hof aan, die ’t zeer terecht blijkbaar niet eens kon worden En nu vinden wij er de concert-zaal „de Leeuw” op het Plein, met zijn dagelijksche annonces. Zou deze Leeuw een symbolische grafzerk zijn van de verschillende „lions” die hier hun gebrul hebben doen hooren, terwijl zij in den knijptang zaten van den temmer. Voor wij verder gaan wil ik hier even een merk waardig kroegje aanstippen dat omstreeks 1840 in de Heerenstraat bestond De Pook; het werd gehouden door een korist opera, genaamd Ringodt, die gehuwd was met dochter van den boschwachter. Aanvankelijk werd het bezocht door Haagsche jongelui van goede familie, maar langzamerhand kwamen er heerenknechts en koetsiers die elkander bij den naam van hun heer noemden, en er met hun aangeboren vrijmoedigheid bezit van namen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 403